W celu zrealizowania ochrony przez samoczynne wyłączenie zasilania (jeden z środków ochrony przy uszkodzeniu) stosuje się zabezpieczenia nadprądowe. Obecnie stosowane urządzenia posiadają wyzwalacz termiczny oraz elektromagnetyczny, chronią zarówno przewody zasilające jak i odbiorniki energii elektrycznej przed skutkami zwarć oraz przeciążeń.
Charakterystyki wyzwalania
Ze względu na próg zadziałania (krotność) wyzwalacza zwarciowego (elektromagnetycznego) rozróżniamy cztery podstawowe typy charakterystyk:
Wykonania wielobiegunowe
Wyłączniki nadmiarowoprądowe dają możliwość załączania i ochrony pojedynczych oraz wielobiegunowych obwodów lub odbiorników. Norma PN-EN 60898-1 rozróżnia następujące wykonania wyłączników: 1, 1+N, 2, 3, 3+N i 4-biegunowe. W wersjach 1+N oraz 3+N, biegun neutralny nie jest zabezpieczany wyzwalaczem, jest on natomiast rozłączany wraz z pozostałymi biegunami (ręcznie lub automatycznie).
Na rysunkach powyżej: 1+N / 3+N – rozłączalny biegun N (bez wyzwalacz dla przewodu neutralnego)
Na rysunku powyżej: 4-biegunowy – wyzwalacz w każdym biegunie aparatu
Dostępne są dwa gabaryty wyłączników 1+N: 5SL60 (1+N, jednomodułowe, 18 mm) i 5SL65 (1+N, dwumodułowe, 36 mm).
Dostępne serie wyłączników nadprądowych SIEMENS
W ofercie firmy Siemens możemy wyróżnić trzy podstawowe rodziny wyłączników nadmiarowoprądowych:
Broszura do pobrania: „Przegląd wyłączników nadmiarowoprądowych SIEMENS”
Zdolności zwarciowe
Standardowo wyłączniki nadmiarowoprądowe testowane są zgodnie z normą PN-EN 60898-1, która zakłada, że dostęp do zabezpieczeń instalacji elektrycznej mają osoby niewykwalifikowane. Z tego względu podlegają one bardziej rygorystycznej procedurze testowania (trzykrotne załączenie wyłącznika na zwarcie). Zgodnie z tą normą, wyłączniki firmy Siemens posiadają następujące zdolności zwarciowe Icn:
Rodzina wyłączników 5SY spełnia dodatkowo wymagania normy PN-EN 60947-2, która zakłada m.in., że osoby niewykwalifikowane nie mają dostępu do aparatów zabezpieczających. W tym przypadku wyłączniki posiadają odpowiednio większe zdolności zwarciowe, w zależności od ich prądów znamionowych (szczegółowe wartości prądów zwarciowych dostępne pokazuje tabela zamieszczona poniżej). Jako przykład weźmy wyłącznik z serii 5SY4, 1-biegunowy, charakterystyka C, prąd znamionowy 32A. Zdolność zwarciowa Icu zgodnie z normą PN-EN 60947-2 wynosi 20kA. Zdolność zwarciowa Icn zgodnie z normą PN-EN 60898-1 to 10 kA.
Napięcie znamionowe DC
Wszystkie wyłączniki nadmiarowoprądowe firmy Siemens mogą zabezpieczać obwody prądu stałego. Maksymalne napięcie znamionowe DC dla serii 5SL to 60V na biegun, natomiast dla aparatów 5SY napięcie to wynosi 72V na biegun. Dodatkowo ofertę wyłączników z serii 5SY uzupełniają uniwersalne wyłączniki 5SY5, które można stosować również w instalacjach stałoprądowych o wyższych napięciach. Znamionowe napięcie stałe takich wyłączników to 250V DC na biegun – maksymalnie do 1000 V dla szeregowego połączenia biegunów wyłącznika 4-polowego.
Zalety najtańszej serii 5SL6
Dostępne akcesoria do wyłączników 5SL6
Wyłączniki 5SL4 oraz cała gama 5SY może być dodatkowo wyposażona o wyzwalacze wzrostowe lub zanikowe.
Dostępne akcesoria do wyłączników 5SL4 oraz 5SY
Szyny łączeniowe sztyftowe
Aparaturę modułową możemy znaleźć praktycznie w każdej rozdzielnicy. Nie istotne, czy jest to rozdzielnica główna zakładu przemysłowego, rozdzielnica sterownicza, czy może rozdzielnica mieszkaniowa. Podczas produkcji każdej rozdzielnicy, jedną z najbardziej czasochłonnych, a więc i najbardziej kosztownych czynności jest jej „obszycie” - elektryczne połączenie wszystkich urządzeń. Dla całej aparatury modułowej SENTRON, usprawnienie tego procesu gwarantuje jednolity system szyn łączeniowych w wykonaniu sztyftowym (inaczej trzpieniowym lub pinowym).
Dostępne wykonania szyn łączeniowych
Szyny łączeniowe do aparatury modułowej SENTRON, dostępne są w dwóch wariantach wykonania:
Połączenie wyłącznika różnicowoprądowego i nadprądowego
Specjalne wykonania szyn łączeniowych przygotowano również do łączenia wyłączników różnicowoprądowych z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi. Są to wykonania szyn pozwalające połączyć 3-fazowy wyłącznik różnicowoprądowy (w wykonaniu z biegunem N zarówno po lewej jak i po prawej stronie) z ośmioma aparatami 1-modułowymi.
Zalety stosowania szyn łączeniowych
Podstawowymi korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu szyn łączeniowych są:
Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jeszcze zyskujemy stosując szyny łączeniowe w wykonaniu sztyftowym:
Jakość produktu gwarancją bezpieczeństwa
Na rynku polskim dostępne są urządzenia zabezpieczające wielu producentów. Część z nich dostarcza produkty wysokiej jakości, które spełniają wszystkie wymagania stawiane przez normy produktowe co jednocześnie przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika. Obok tych produktów występuje grupa urządzeń o wątpliwej jakości, które mogą nie zapewniać pełnej ochrony, wpływając tym samym negatywnie na bezpieczeństwo. Należy mieć na uwadze, że wg Unijnego ustawodawca jedynym obowiązkiem producenta lub importera aparatury elektrycznej, który wprowadza produkt do sprzedaży i potwierdza zgodność podawanych parametrów jest wystawienie Deklaracji Zgodności UE oraz oznaczenia CE. Jednak nie gwarantuje to jakości aparatów elektrycznych, co wykazały badania przeprowadzone w ramach inicjatywy MSSI ELECTRICAL (firma Siemens jest uczestnikiem projektu), Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SPAE KIGEiT) przy współpracy z niezależnym, akredytowanym laboratorium Biura Badawczego ds. Jakości (BBJ) zleciła przebadanie dwóch typów produktów różnych producentów: wyłączników nadmiarowoprądowych oraz wyłączników różnicowoprądowych. Badanie miało na celu sprawdzenie produktów pod kątem ich zgodności z deklarowanymi przez producentów parametrami technicznymi. Wyniki wykazały, że ponad 40% spośród próbek wyłączników nadmiarowoprądowych oraz 56% spośród wyłączników różnicowoprądowych nie spełnia wymagań norm produktowych (odpowiednio PN-EN 60898-1 oraz PN-EN 61008-1).
Wyniki badań wyłączników nadprądowych MCB: do pobrania.
Z tego też powodu ważne jest aby urządzenia zabezpieczające posiadały poza oznaczeniem CE dodatkowy certyfikat renomowanego laboratorium badawczego. W przypadku aparatury firmy Siemens, jakość produktów potwierdzana jest przez dodatkową kontrolę jakościową instytutu VDE (rys 18).
Zbiór linków i pomocy technicznych: