fbpx Nastrojowa sypialnia cz.2 - Hurtownia Elektryczna Grodno | Pompy ciepła i fotowoltaika w GRODNO S.A. Elektryka Automatyka Oświetlenie Klimatyzacja Kable

DOŁĄCZ DO NAS!

Współpraca z GRODNO SA

Grodno SA zaprasza do współpracy podmioty i osoby fizyczne, które chcą uruchamiać na terenie całej Polski nowe oddziały Grodna lub współpracować na określonych przez obie strony zasadach.

Prosimy prześlij swoje dane z krótkim listem motywacyjnym na adres wspolpraca@grodno.pl

Nastrojowa sypialnia cz.2 - Hurtownia Elektryczna Grodno

Współczesne wzornictwo i nowe rozwiązania techniczne w dziedzinie oświetlenia stwarzają niesłychanie dużo możliwości kreowania wnętrz. We wnętrzu sypialni dopuszczalna jest duża swoboda w doborze form i materiałów opraw świetlnych. Otoczenie łóżka można wzbogacić lampą, o oryginalnym sposobie rozpraszania światła. Wykorzystując właściwości materiału, z którego wykonany jest abażur, możemy uzyskać niepowtarzalne odbicia na ścianach, smugi, plamki, akcenty barwne, sprzyjające wieczornemu odprężeniu.

Dekoracyjne lampy naścienne oraz stojące, stołowe i podłogowe powinny być zasilane z oddzielnych obwodów, niezależnie od oświetlenia ogólnego. W pokoju sypialnym należy przewidzieć również oświetlenie funkcjonalne, ułatwiające wykonywanie czynności wynikających z indywidualnych przyzwyczajeń użytkowników. Na ścianie nad łóżkiem należy umiejscowić źródło światła, umożliwiające czytanie w pozycji półleżącej. Punkt świetlny powinien znajdować się na wysokości około 75 cm, licząc od płaszczyzny materaca. Podobną wysokość należy zachować przy stosowaniu ukrytych, wbudowanych w konstrukcję np. z suchego tynku, świetlówek liniowych, dających światło umożliwiające czytanie i tworzących ciekawą formę we wnętrzu. Strefa czytania w pozycji półleżącej, może być doświetlona również przy pomocy opraw stojących, stołowych lub podłogowych. Lampy te należy umieszczać w odległości około 50 cm od krawędzi posłania, z lewej lub z prawej strony, odsuwając oprawę lekko w tył tak, aby w polu widzenia nie występowało źródło światła. Bardzo praktyczne, szczególnie w miejscu przeznaczonym do czytania, są lampy z regulowaną wysokością i kierunkiem świecenia. W sypialni przeznaczonej dla dwojga, szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy światło lampy używanej przez jedną osobę, nie przeszkadza we śnie jej partnerowi.

Współczesne lampy najczęściej są dostosowane do energooszczędnych, trwałych świetlówek kompaktowych lub żarówek halogenowych.

Jeżeli w sypialni znajduje się telewizor należy pamiętać o niewielkim oświetleniu, włączonym przy oglądaniu, w celu eliminacji kontrastów migoczącego ekranu z ciemnymi strefami pomieszczenia. Źródło światła nie powinno znajdować się na linii wzroku oraz powodować niewygodnych odbić na ekranie.

Częstym elementem wyposażenia sypialni użytkowanej przez kobietę jest toaletka, umożliwiająca wygodne przygotowanie makijażu lub fryzury. Istotnym warunkiem zapewniającym wygodę wykonywania wszelkich czynności kosmetycznych przed lustrem jest dobre oświetlenie. Dobre efekty uzyskuje się stosując w tym celu żarówki halogenowe, wiernie oddające barwy. Strefę toaletki oświetlamy za pomocą lamp, umieszczanych po obu stronach lustra, na wysokości około 110 cm przy pozycji siedzącej. Miejsce to można dla wygody dwojga użytkowników korzystających z sypialni, odgrodzić od łóżka przenośnym parawanem.

Urządzenie dziecięcej sypialni wiąże się z zaplanowaniem wielofunkcyjnej przestrzeni, przeznaczonej zarówno do wypoczynku i spokojnego snu, jak i aktywności w ciągu dnia, związanej z zabawą i nauką. Prawidłowe oświetlenie przy biurku jest równie istotne, jak w pobliżu łóżka, podczas oglądania i czytania np. bajek na dobranoc. Wprowadzenie ponadto kilku drobnych, zabawnych i jednocześnie bezpiecznych akcentów świetlnych o charakterze dekoracyjnym, sprawi każdemu dziecku dużo radości i zadowolenia z własnego kącika.

W pokojach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, należy wydzielić miejsce konieczne do codziennej pielęgnacji, wyposażone w dodatkową lampę, delikatnie doświetlająca strefę wykonywania czynności przez osobę, opiekującą się dzieckiem. W pomieszczeniu tym nie powinno zabraknąć dekoracyjnej, nastrojowej oprawy świetlnej, wyposażonej w energooszczędne źródło światła o niewielkiej mocy, która utrzyma jasność przez całą noc i zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Garderoba w bliskim sąsiedztwie

Wiele zalet posiadają sypialnie połączone z garderobą i niewielką osobistą łazienką. Szkoda, że rozwiązaniem tego typu mogą cieszyć się tylko użytkownicy mieszkań o większym metrażu. Niewielkie, standardowe sypialnie, są zazwyczaj wyposażone jedynie w dużą szafę, często wypełniającą wnękę. Wykorzystane do aranżacji systemy półek, szuflad i wieszaków powinny umożliwiać swobodny dostęp światła do wszystkich zakamarków. Oświetlenie, montowane przeważnie w sufitach szaf, powinno być kierowane, z możliwością ustawienia pod odpowiadającym użytkownikowi kątem, w celu zwiększenia komfortu. W garderobach zalecane jest wykorzystanie halogenowych źródeł światła, ponieważ takie oświetlenie najlepiej oddaje barwy tkanin. Doprowadzenie światła do poszczególnych przegród i półek jest możliwe dzięki dodatkowemu wbudowaniu opraw z boku, wewnątrz szafy. Zamiast kilku opraw punktowych można wykorzystać, zainstalowaną pionowo, świetlówkę liniową. System oświetlenia garderoby powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby źródła światła zapalały się po otwarciu drzwi i gasły po ich zamknięciu. Jeżeli fronty szafy występują w postaci mlecznych, gładkich lub wzorzystych przeszkleń, dodatkowe, niezależne źródło światła, umieszczone wewnątrz szafy, z pewnością wyeksponuje ich lekkość. Podświetlone elementy szklane nadają sypialni nowoczesnego charakteru, dobrze harmonizują z oszczędnym, ascetycznym wyposażeniem. Lekkie, spowite światłem przesłony, bliskie są także stylistyce nawiązującej do japońskiej sztuki kształtowania wnętrz, gdzie sypialnia stanowi miejsce szczególne.

Estetycznie i funkcjonalnie urządzone miejsce snu, choć jest strefą najbardziej intymną, zwykle odizolowaną od reszty pomieszczeń, może stanowić przedmiot dumy użytkowników. Wnętrze sypialni jest pierwszym widokiem rano po przebudzeniu i ostatnim przed zaśnięciem. Stworzenie idealnych warunków odpoczynku jest w zasięgu każdego z nas, starania w tym kierunku szybko procentują zadowoleniem w ciągu dnia i sprawnością w działaniach.

Źródło: Kinga Śliwa,  "Nastrojowa sypialnia" (http://www.architekci.pl)

Aktualności

Sieć sprzedaży