fbpx Fakty i Mity o Świetlówkach Energooszczędnych - Hurtownia Elektryczna GRODNO | Pompy ciepła i fotowoltaika w GRODNO S.A. Elektryka Automatyka Oświetlenie Klimatyzacja Kable

DOŁĄCZ DO NAS!

Współpraca z GRODNO SA

Grodno SA zaprasza do współpracy podmioty i osoby fizyczne, które chcą uruchamiać na terenie całej Polski nowe oddziały Grodna lub współpracować na określonych przez obie strony zasadach.

Prosimy prześlij swoje dane z krótkim listem motywacyjnym na adres wspolpraca@grodno.pl

Fakty i Mity o Świetlówkach Energooszczędnych - Hurtownia Elektryczna GRODNO

Dlaczego świetlówka energooszczędna jest droższa od tradycyjnej?
Czy świetlówki energooszczędne zapewniają światło niższej jakości?
Czy świetlówki kompaktowe zużywają więcej energii w fazie rozgrzewania?
 

Kalkulator oszczędności

Ile mogę oszczędzić, stosując świetlówkę kompaktową?
W zależności od mocy żarówki użytkownik może oszczędzić nawet 100 euro w okresie użytkowania świetlówki (najczęściej średni okres trwałości wynosi 8 lat). Wystarczy wymienić żarówkę tradycyjną 100 W na świetlówkę kompaktową 20 W.

Dlaczego świetlówka energooszczędna jest droższa od tradycyjnej?
W okresie użytkowania świetlówka energooszczędna pozwala zaoszczędzić około 80 euro. Wszystko, co należy zrobić, to wymienić żarówkę tradycyjną 100 W na energooszczędną 20 W. Produkty energooszczędne zawsze były droższe niż tradycyjne, ze względu na skomplikowany proces produkcyjny (np. świetlówki kompaktowe zawierają układy elektroniczne).

Jaką świetlówkę energooszczędną warto kupić zamiast tradycyjnej?
Firma Philips oferuje świetlówki energooszczędne o szerokiej gamie kształtów i efektów świetlnych, dlatego ich zastosowanie nie oznacza rezygnacji z zamierzeń projektowych. Oferujemy rozwiązania energooszczędne do wszystkich zastosowań domowych, zarówno w kompaktowej technologii świetlówkowej, jak i halogenowej.

Czy świetlówki energooszczędne zapewniają światło niższej jakości?
Świetlówki kompaktowe są dziś tak zaawansowane, że pod względem funkcjonalności prawie nie ustępują żarówkom tradycyjnym. W odróżnieniu od poprzedników produkowanych przed kilku laty, świetlówki te mają dłuższą żywotność, są mniejsze, wydajniejsze i tańsze.
Świetlówki energooszczędne firmy Philips zapewniają światło o jakości prawie identycznej, jak żarówki tradycyjne. Współczynnik oddawania barw (CRI) obrazuje poziom naturalnego oddawania kolorów, tzn. tak, jak w przypadku oświetlenia światłem słonecznym. Żarówka tradycyjna ma współczynnik CRI równy 100. Wartość ta jest identyczna w przypadku energooszczędnych żarówek halogenowych. Natomiast świetlówki kompaktowe firmy Philips mają współczynnik CRI rzędu 80-85. Produkty energooszczędne poprzedniej generacji oraz wiele oferowanych dziś żarówek tego rodzaju niewiadomego pochodzenia zapewnia nienaturalne, szare światło. W przypadku pewnych zastosowań wymagających współczynnika CRI wyższego niż 80-85 zaleca się użycie energooszczędnych żarówek halogenowych o współczynniku CRI 100.

Czy świetlówki energooszczędne można przyciemniać?
Tak, niektóre świetlówki energooszczędne można przyciemniać. Nowoczesne energooszczędne żarówki halogenowe oraz niektóre świetlówki kompaktowe (patrz specjalna uwaga na opakowaniu) można przyciemniać za pomocą zwykłych ściemniaczy domowych.

Czy częste wyłączanie skraca trwałość świetlówki?
Częste włączanie nie wpływa na trwałość nowoczesnych świetlówek energooszczędnych. Dzisiejsze normy dotyczące zalecanej oszczędności energii, wymagają pomyślnego przejścia testów obejmujących ponad 3000 cykli włączeniowych przez 8000 godzin okresu trwałości testowej, co znacznie przekracza wymagania normalnego użytkowania w warunkach domowych. W miejscach, gdzie często włączamy światło i korzystamy z niego krócej niż przez 1 godzinę, nie zalecamy stosowania pewnych typów świetlówek kompaktowych (np. CFLi Longlife). Również w toaletach, gdzie światło gasi się po kilku minutach, nie zaleca się stosowania świetlówek energooszczędnych.

Czy świetlówki kompaktowe zużywają więcej energii w fazie rozgrzewania?
Świetlówki kompaktowej nie trzeba świecić dłużej, niż świecilibyśmy zwykłą żarówkę. Świetlówka nie pobiera żadnej dodatkowej energii w fazie rozgrzewania i działa bardzo wydajnie już po pierwszych 2 lub 3 sekundach od zapalenia

Czy istnieją specjalne świetlówki energooszczędne do montażu zewnętrznego?
Tak, istnieje specjalna świetlówka energooszczędna do stosowania na zewnątrz: model Exterieur. Świetlówka ta została opracowana pod kątem dłuższego okresu świecenia oraz odporności na większy zakres temperatur otoczenia.

Czy świetlówki energooszczędne mogą zakłócić działanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego?
Zjawisko to wynika z występowania zakłóceń elektromagnetycznych. Produkty wysokiej jakości, takie jak Philips, spełniają wymagania światowych norm i specyfikacji, które pozwalają zminimalizować ten wpływ.

Dlaczego świetlówek energooszczędnych nie można stosować w połączeniu ze specjalnymi włącznikami, takimi jak czujniki ruchu?
Wszystkie obecnie oferowane kompaktowe świetlówki energooszczędne zawierają zintegrowane podzespoły elektroniczne. Zastosowanie większości przełączników (np. wyłączników porannych lub czujników ruchu) w przypadku tych świetlówek prowadzi do nagłego wzrostu prądu, który powoduje uszkodzenie produktu. Aby zapewnić bezpieczną instalację, zalecamy zastosowanie czujników z wyzwalaczami (przełącznikami mechanicznymi) lub urządzeń z wbudowanymi dodatkowymi opornikami, zabezpieczającymi świetlówkę.

Dlaczego świetlówki energooszczędne zawierają niewielką ilość rtęci?
Świetlówki energooszczędne są zupełnie nieszkodliwe. Podczas ich użytkowania nie wydziela się rtęć, dlatego są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Zawarta w świetlówkach niewielka ilość rtęci służy do emisji światła. Poza świetlówkami, żadne inne energooszczędne źródła światła (np. halogeny), nie zawierają rtęci.

Co zrobić ze zużytą świetlówką kompaktową (jaka jest właściwa procedura utylizacji)?
Wszystkie świetlówki CFLi stosowane w Europie należy traktować jako odpady specjalne (kod EWC 20 01 21 – świetlówki i inne odpady zawierające rtęć). Ponadto, w ramach zobowiązań wynikających z Dyrektywy WEEE, europejscy producenci sprzętu oświetleniowego stworzyli europejską infrastrukturę służącą do odzyskiwania odpadów, w tym rtęci, innych metali, szkła, itd. Wszystkie CFLi są opatrzone stosownym logo przekreślonego pojemnika na śmieci. Oznacza to, że nie wolno wyrzucać ich wraz z odpadami gospodarstwa domowego, a jedynie zwrócić do sklepu lub najbliższego punktu zbiórki surowców wtórnych w celu utylizacji.
Dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (2002/96/WE) ma na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych na środowisko.

Co zrobić, jeżeli świetlówka pęknie? (Jak prawidłowo usunąć resztki – patrz poprzedni akapit)?
Ponieważ świetlówki energooszczędne są wykonane z rurki szklanej, która może pęknąć w wyniku upadku lub nieostrożnego traktowania, należy zachować ostrożność przy wyjmowaniu świetlówki z opakowania, montażu lub wymianie.
Prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków zdrowotnych po rozbiciu świetlówki jest praktycznie minimalne. Można je dodatkowo wykluczyć poprzez dokładne usunięcie resztek świetlówki i przewietrzenie pomieszczenia. W przypadku pęknięcia świetlówki należy wietrzyć pomieszczenie przez 20-30 minut, usunąć pozostałości (najlepiej w rękawiczkach) i umieścić je w zamkniętej torebce plastikowej w koszu na śmieci. Nie zalecamy sprzątania resztek rozbitej świetlówki za pomocą odkurzacza, ponieważ mogą zostać zatrzymane przez filtr.

Ile energii potrzeba na wyprodukowanie jednej świetlówki kompaktowej, a ile na wyprodukowanie jednej żarówki tradycyjnej?
Wyprodukowanie jednej żarówki energooszczędnej wymaga około pięciokrotnie wyższego nakładu energii niż niskowydajnej żarówki tradycyjnej. Jednak biorąc pod uwagę, że okres sprawności świetlówek jest od 6 do 15 razy dłuższy niż mało oszczędnych żarówek tradycyjnych, ilość energii niezbędna do wyprodukowania jednej świetlówki energooszczędnej jest właściwie porównywalna do nakładów energetycznych przy produkcji 6-15 żarówek GLS. Dlatego oszczędność w okresie eksploatacji produktu jest o wiele wyższa. Podsumowując, ogólny negatywny wpływ świetlówki energooszczędnej na środowisko w okresie eksploatacji jest o wiele słabszy w porównaniu z niskowydajną żarówką tradycyjną. Ponad 90% energii zużywanej w okresie sprawności żarówki przypada na fazę użytkowania, a skoro świetlówka energooszczędna jest nawet o 80% wydajniejsza od zwykłej żarówki, łatwo wyobrazić sobie poziom oszczędności.

Czy pęknięcie świetlówki kompaktowej jest niebezpieczne?
Prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków zdrowotnych po rozbiciu świetlówki jest minimalne. Skutki narażenia ciała ludzkiego na śladową ilość rtęci zawartą w świetlówce energooszczędnej można określić jako niemożliwe do zmierzenia. Istotne zagrożenie dla zdrowia mogłoby wyniknąć tylko w sytuacji rozbijania kilku świetlówek dziennie i narażenia na działanie całej ilości rtęci w nich zawartej. Jedna świetlówka energooszczędna zawiera poniżej 5 mg rtęci. Dla porównania, w zależności od wielkości, zwykły termometr zawiera od 500 do 3000 miligramów rtęci. To tyle, ile w 100 świetlówkach.

Czy świetlówki energooszczędne powodują problemy zdrowotne?
Nie. Świetlówki energooszczędne są całkowicie bezpieczne. Firma Philips przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne produktów. Nasze produkty są oznaczone znaczkiem CE, co oznacza, że spełniają wymagania wszystkich stosownych przepisów Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkownika.

Czy światło emitowane przez świetlówki energooszczędne miga/mruga?

mruganie czy migotanie? – dzięki zaawansowanym technologiom świetlówki Philips oferują światło całkowicie wolne od tego męczącego efektu.

Nieprzyjemne światło? – w laboratoriach Philips opracowano rozwiązania, dzięki którym świetlówki emitują ciepłobiałe, miłe dla oka światło

Czy, korzystając w dalszym ciągu z żarówek, łamię prawo?
Nie, w gospodarstwach domowych nadal będzie można korzystać z mało wydajnych żarówek. Nowe regulacje UE dotyczą jedynie sprzedaży w sklepach. Zalecamy jednak przejście na rozwiązania energooszczędne. Zamieniając na przykład 100W żarówkę na 20W świetlówkę kompaktową, możemy zaoszczędzić nawet 300 zł podczas całego czasu eksploatacji świetlówki (w większości przypadków ich trwałość wynosi 8 lat).

Czy do każdej oprawy oświetleniowej przewidziane jest alternatywne, energooszczędne źródło światła?
Firma Philips oferuje całą gamę źródeł światła o różnych kształtach i zapewniających różnorodne efekty świetlne, co sprawia, że nie trzeba z niczego rezygnować. Oferujemy energooszczędną alternatywę dla niemal każdej tradycyjnej żarówki: świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe, diody LED.

Źródło: PHILIPS Homelighting (www.lighting.philips.com)

Aktualności

Sieć sprzedaży