fbpx Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne - Hurtownia Elektryczna Grodno | Pompy ciepła i fotowoltaika w GRODNO S.A. Elektryka Automatyka Oświetlenie Klimatyzacja Kable

DOŁĄCZ DO NAS!

Współpraca z GRODNO SA

Grodno SA zaprasza do współpracy podmioty i osoby fizyczne, które chcą uruchamiać na terenie całej Polski nowe oddziały Grodna lub współpracować na określonych przez obie strony zasadach.

Prosimy prześlij swoje dane z krótkim listem motywacyjnym na adres wspolpraca@grodno.pl

Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne - Hurtownia Elektryczna Grodno

Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne pełni bardzo ważną funkcję w obiektach handlowych. Odpowiednio zastosowane może być sprzymierzeńcem handlowców, ukazując w pożądany sposób prezentowane wyroby. Pomaga przyciągnąć klienta do miejsca, które chcemy szczególnie wyeksponować lub skupić jego uwagę na określonych produktach.

Wskaźnik akcentu świetlnego

Wskaźnik akcentu świetlnego oparty jest na zależności pomiędzy ilością światła na obiekcie a ilością oświetlenia ogólnego w otoczeniu rozważanego punktu. Oblicza się go przez podzielenie wartości natężenia oświetlenia na obiekcie przez wartość natężenia oświetlenia ogólnego. Przy wykonywaniu projektu oświetlenia sklepu ważne jest, aby poprawnie zaplanować i określić wymagany efekt i współczynnik akcentu świetlnego. Niektóre efekty oświetlenia mogą być osiągnięte tylko przy określonych warunkach. Na przykład, efekt dramatyczny i bardzo dramatyczny możemy osiągnąć przy relatywnie niskim poziomie oświetlenia ogólnego. Również elementy wpływające pośrednio na poziom oświetlenia ogólnego, takie jak współczynniki odbicia użytych materiałów wykończeniowych mają znaczenie przy planowaniu efektów oświetleniowych. Załączone fotografie (1-5) przedstawiają omawiane efekty.

Tabela 1 Wskaźnik akcentu świetlnego

Fot. Efekt / Wskaźnik akcentu świetlnego
1 Zauważalny efekt wizualny (wskaźnik akcentu 2:1)
2 Słaby efekt teatralny (wskaźnik akcentu 5:1)
3 Efekt teatralny (wskaźnik akcentu 15:1)
4 Efekt dramatyczny (wskaźnik akcentu 30:1)
5 Efekt bardzo dramatyczny (wskaźnik akcentu 50:1)

Fot. 1 Zauważalny efekt wizualny (wskaźnik akcentu 2:1)

Fot. 2 Efekt słaby teatralny (wskaźnik akcentu 5:1)

Fot. 3 Efekt teatralny (wskaźnik akcentu 15:1)

Fot. 4 Efekt dramatyczny (wskaźnik akcentu 30:1)

Fot. 5 Efakt bardzo dramatyczny (wskaźnik akcentu 50:1)

Kategoria klasyfikacji K

Ostrość konturów

Oświetlenie akcentujące wymaga kontrolowanej wiązki światła, osiąganej dzięki lampie lub odbłyśnikowi, który w większości przypadków wbudowany jest w oprawę. Końcowy efekt w dużej mierze zależy od rozsyłu wiązki światła. Ważnymi czynnikami są jasność, kształt i wymiary plamy światła wytworzonej przez wiązkę oraz jej stopień rozmycia. Im większy jej stopień rozmycia, tym więcej światła rozproszonego emitowana jest poza obszar właściwej plamy światła. Wiązka z "ostrymi brzegami" jest wiązką światła z niewielką ilością światła rozproszonego lub bez niego. Daje ostro zarysowany kontrast, nadaje się do uzyskania bardzo dramatycznych efektów. Wiązka z "miękkimi brzegami" ma większą ilość światła rozproszonego i powoduje mniejszy kontrast z otoczeniem. Efekty są delikatniejsze niż te osiągnięte za pomocą wiązki o ostrych brzegach. Aby pomóc Państwu w dokonaniu trafnego wyboru, Philips opracował specjalną klasyfikację K dla swoich źródeł światła, zawierających odbłyśnik lub układów lampa - odbłyśnik, obejmującą pięć kategorii.

Pięć kategorii klasyfikacji K

Ilustracje poniżej dają dobre wyobrażenie na temat efektów różnych typów wiązek światła według klasyfikacji K. Efekty wytwarzane są tylko przez odpowiednie wiązki światła bez działania żadnego dodatkowego oświetlenia.

K1: Jest to plama o określonym profilu bez światła rozproszonego; efekt ten zostaje osiągnięty dzięki wyposażeniu oprawy w mechaniczne lub optyczne elementy, które odcinają światło rozproszone; w ten sposób mogą tworzyć się wiązki światła o różnych kształtach. Ta kategoria może zawierać krzywe rozsyłu o wysokiej lub niskiej intensywności, w zależności od mocy i sprawności systemu.

K2: Dzięki bardzo ostremu konturowi plama wyróżnia się minimalną ilością światła rozproszonego; ten typ wiązki jest idealny do tworzenia efektów teatralnych i dramatycznych. Kategoria ta zazwyczaj jest związana z wiązkami o bardzo wysokiej światłości.

K3: Występuje ostre przejście z plamy o wysokiej jasności do światła rozproszonego; światło rozproszone widoczne jest jako wąski okrąg świetlny wokół plamy. Kategoria ta zazwyczaj związana jest z wiązkami o wysokiej światłości, które są odpowiednie do tworzenia efektów teatralnych.

K4: Delikatne przejście z relatywnie mocnej plamy do dużej ilości światła rozproszonego; światło rozproszone pomaga przy oświetleniu otoczenia.

K5: Jest równomierną, szeroką wiązką bez żadnej widocznej plamy i jest odpowiednia do tworzenia ogólnego lub uzupełniającego oświetlenia.

Źródło: Witold Antosiewicz, "Oświetlenie dekoracyjne i akcentujące",  PHILIPS (www.klubswiatla.pl)

Aktualności

Sieć sprzedaży